Při požáru v Teplýšovicích explodovalo pět tlakových lahví

TEPLÝŠOVICE: V pátek v noci požádalo krajské operační středisko hasičů ve Středočeském kraji o pomoc divišovskou jednotku při zásahu u požáru nízké budovy v obci Teplýšovice. Na místo vyjela zásahová cisterna s družstvem.

Při požáru v Teplýšovicích explodovalo pět tlakových lahví

Tísňovou výjezdovou zprávu obdrželi hasiči z Divišova do svých mobilních telefonů ve 22:15, tedy 55 minut od ohlášení požáru na tísňovou linku. V době příjezdu jednotky z Divišova do Teplýšovic na místě zasahovaly další povolané jednotky.

Ještě před příjezdem hasičů z Divišova na místě explodovalo několik tlakových lahví. Divišovská jednotka dostala za úkol využít předpřipravené dopravní vodní vedení, od rozdělovače natáhla vodní proud a začala s hasebním útokem na svěřeném úseku. Zásah prováděli vždy dva hasiči v dýchací technice, členové družstva se postupně vystřídali.

Fotogalerie z místa události:

Po uhašení plamenů rozhodl velitel zásahu o ukončení zásahu jednotky z Divišova a jejím návratu na zbrojnici, kam se jednotka vrátila kolem půl druhé v noci.

VIDEO ZACHYCUJÍCÍ JEDEN Z VÝBUCHŮ, NALEZNETE ZDE.

TISKOVÁ ZPRÁVA: Při požáru v Teplýšovicích uchránili hasiči milionové hodnoty
Požár malé chaty na okraji obce Teplýšovice nedaleko Benešova byl na tísňovou linku středočeských hasičů ohlášen v pátek 11. srpna v 21:20 hodin.

Operační důstojník na místo vyslal profesionální hasiče z benešovské stanice a jednotky SDH obcí Čerčany, Divišov, Ostředek, Petroupim, Struhařov a Teplýšovice. Ještě před příjezdem hasičů došlo k explozi pěti propanbutanových lahví – čtyř malých a jedné desetikilogramové.

Příjezd zasahujících jednotek komplikovala zarostlá přístupová cesta a rozmoklé strniště. Požár vznikl ve starém karavanu zaparkovaném mezi třemi stromy. Výbuchy a uskladněné hořlavé látky (ředidla, benzín, oleje a barvy) rozšířily oheň na přilehlou zděnou chatu a velké množství uskladněného dřeva a palet. Požár také ohrožoval vedlejší dům s hospodářským stavením a chatu v sousedství.

Kvůli větší potřebě vody bylo na místním zdroji zřízeno čerpací stanoviště. Hlídky Policie ČR uzavřely přilehlé komunikace, aby umožnily hladký průjezd cisternovým vozům. Požár byl lokalizován v 21:35 hodin, tedy ve velice krátkém čase, ale s jeho úplnou likvidací bojovali hasiči v dýchací technice až do půl druhé v noci. Celý prostor zásahu byl totiž velkým skladištěm všeho možného, co se uživatelům pozemku podařilo posbírat. Do sedmi hodin ráno pak zajistila dohled nad požářištěm místní teplýšovická dobrovolná jednotka.

Příčina vzniku požáru zatím objasněna nebyla, ale verzemi jsou nedbalost při manipulaci se žhavým popelem nebo technická závada elektroinstalace, která byla na pozemku vedena velmi neodborně. Přímé škody byly vyčísleny na dvě stě tisíc korun, uchráněné hodnoty částkou tři miliony. Nutno dodat, že jen díky způsobu vedení zásahu a nasazení všech hasičů nedošlo k přenesení požáru na sousední objekty a k větším materiálním škodám. Celá událost se obešla bez zranění osob.

por. Mgr. Radek Svoboda
vyšetřovatel požárů