Ukázky záchrany na kanále i vrtulníkem

Unikátní ukázková akce záchranných akcí se uskutečnila v neděli 10.8.2014 v okolí vodáckého kanálu v Roztokách u Křivoklátu. Vodácká škola záchrany tu společně s dalšími partnery uspořádala předváděcí akci na klidné vodní hladině i v peřejích kanálu.

Ukázky záchrany na kanále i vrtulníkem

Organizátoři požádali o výpomoc také Petra Nového z divišovské zásahové hasičské jednotky, který se aktivně zúčastnil ukázek ve vodáckém kanále, spolu s lektory Vodácké školy záchrany a dobrovolnými hasiči z Roztok.
Pod záštitou ministra školství Marcela Chládka, který se akce osobně zúčastnil, byl na programu pestrý záchranářský program. Akci spolupořádali Český svaz kanoistů, kanoistický klub z Rakovníka, profesionální hasiči ze Středočeského kraje a policejní letka, která se prezentovala prací vrtulníku Bell 412.

Profesionální hasiči prezentovali na akci nafukovací i pevný motorový člun, evakuační autobus, nejmodernější velkokapacitní cisternu na podvozku Tatra a technický kontejner. Do ukázek se zapojili také lezci, které záchranář z vrtulníku zachraňoval ze skály nad řekou. Po této ukázce následovalo vytažení tonoucích z řeky na palubu vrtulníku.

Za velkého zájmu veřejnosti i médií se uskutečnily také dva bloky ukázek na vodáckém kanále. V první části záchranáři a hasiči prezentovali správné pasivní i aktivní plavání v tekoucí vodě, práci s házecím pytlíkem a nasazení upoutaného zachránce pro zachycení bezvládného člověka.

Fotogalerii z této akce naleznete zde.

V odpolední části pak následovala ukázka řešení krizových situací na divoké vodě, kdy bylo potřeba dostat se bezpečně vodou na nepřístupný břeh a z něj přes vodu dostat uvízlé vodáky spolupracující, i ty, kteří nebyli schopni spolupracovat.

Návštěvníci akce také soutěžili v dovednostní soutěži, hod házecím pytlíkem o ceny sponzorů a mohli si vyzkoušet rafting na divoké vodě. Akci navštívily stovky návštěvníků, záměrem pořadatelů je opět ji za rok zopakovat.

Média o akci:

ČTK - Profesionálové ukazovali v Roztokách záchranu vodáků

Raft.cz - Jak bylo na akci ukázek záchrany na kanále a vrtulníkem

PRIMA.TV - Hlavní zprávy 10.8.2014

ČT24 - Hasiči v Roztokách předvedli pomoc vodákům