Bojovat s plameny u Drahňovic pomáhal hasičům vrtulník

Přidáno: 10. 11. 2018 20:58:48 Počet shlédnutí: 1299

10 Listopad 2018

DRAHŇOVICE: V sobotu 10.listopadu před polednem byla divišovská hasičská jednotka požádána krajským operačním střediskem hasičů o pomoc u ohlášeného požáru nedaleko Drahňovic. Na místo vyjel zásahový vůz Liaz následně doplněný o dopravní automobil Citroen. S rozsáhlým požárem v druhém poplachovém stupni bojovalo velké množství jednotek až do večerních hodin.

Bojovat s plameny u Drahňovic pomáhal hasičům vrtulník

Výzvu k výjezdu obdrželi divišovští hasiči krátce před půl dvanáctou hodinou. Cestu k místu značně komplikovala špatná přístupová cesta, hasiči museli pro průjezd techniky jedinou možnou trasou použít motorovou pilu. Jednotka z Divišova dorazila na místo jako první. Hasiči nalezli hořící mýtinu v prudkém svahu, celý prostor byl silně zakouřený a situace nepřehledná.

Podle zjištění na místě probíhalo lesnické pálení, na první pohled se však jednalo o plošné vypalování. Hasiči museli pomocí vodního proudu vytvořit bezpečný prostor pro cisternu, která stála na jediné cestě v místě bez možnosti manévrování a na kterou foukal vítr z požářiště. Jednotka natáhla vodní vedení ke spodní části paseky k lesu, kam se přibližovaly plameny.

V té době na místo dorazili také profesionální hasiči, kteří převzali vedení zásahu. Divišovská jednotka postupně natáhla tři vodní proudy, kterými likvidovala plameny ve spodní části hořícího prostoru. Posádka dopravního automobilu byla vyslána ke zřízení čerpacího stanoviště pro doplňování vody. Kvůli prázdné hasičské nádrži v Drahňovicích byl využit hydrant v Divišově a následně další čerpací stanoviště vzniklo v Českém Šternberku, kde se brala voda ze Sázavy.

FOTOGRAFIE Z MÍSTA ZÁSAHU NALEZNETE ZDE.

S ohledem na těžko dostupný terén a velmi komplikovanou dopravu vodu cisternami, rozhodl velitel zásahu o nasazení vrtulníku s podvěsovým vakem, který přiletěl na pomoc z Prahy. Policejní Bell 412 provedl několik opakovaných shozů vody a výrazně přispěl k eliminaci plamenů. Hasičům se podařilo dostat požár pod kontrolu krátce po druhé hodině odpoledne, divišovské družstvo se zpět na zbrojnici vrátilo po ukončení zásahu kolem páté hodiny večer.

Kromě jednotky z Divišova na místě zasahovaly také profesionální jednotky ze stanic Vlašim, Benešov, Kutná Hora, Uhlířské Janovice, Kladno a dobrovolné jednotky z obcí Ostředek, Bílkovice, Trhový Štěpánov, Vlašim – Domašín, Vranov, Zdislavice, Choratice, Sázava, Vlašim a Uhlířské Janovice.