Divišovští hasiči pracovali pod vrtulníkem

Přidáno: 17. 5. 2014 21:15:00 Počet shlédnutí: 1380

17 Květen 2014

V pátek 16.5. 2014 se jednotka hasičů z Divišova přidala k dalším hasičům z okolí a zúčastnila se výcviku plnění vodních vaků pod vrtulníkem. Akce určená pro dobrovolné jednotky kategorie JPO II a JPO III z okresu Benešov byla naplánovaná na celý den. Kromě dobrovolníků pod vrtulníkem trénovali také profesionální hasiči.

Divišovští hasiči pracovali pod vrtulníkem

V sedm hodin ráno vyjel zásahový automobil směr letiště v Nesvačilech u Benešova, kam s drobným zdržením dorazilo sedm účastníků výcviku krátce před osmou hodinou. V té době již byla na místě většina cvičících sborů.

Po úvodním organizačním uspořádání proběhla teoretická příprava na ploše letiště, zaměřená na přípravu pětičlenných družstev na práci pod vrtulníkem se zavěšeným vodním vakem na hašení požárů v nepřístupném terénu.

Hasičům byla přiblížena používaná speciální technika (bambi vak, proudnice), nezbytné uspořádání dočerpávacích velkokapacitních cisteren i způsob přečerpávání vody z cisteren přítomných dobrovolných jednotek. Velká pozornost byla věnována i uspořádání dvou doplňovacích proudů přímo u vaku pod vrtulníkem a práci pětičlenných družstev na místě.

Poté následovala přestávka vyplněná čekáním na přílet vrtulníku. Po přistání policejního stroje Bell 412 policejní letky z Prahy na ploše letiště byla teoretická příprava dokončena ukázkou potřebných specifických věcí a přítomné jednotky se rozdělily na dvě části.

První se přesunula na konec letiště, kde probíhal pod vedením pracovníků středočeské záchranné služby z Benešova výcvik třídění raněných a resuscitace (celý článek). Divišovská jednotka tak dopoledne strávila výukou první pomoci.

FOTOGRAFIE Z TÉTO AKCE NALEZNETE ZDE.

Po obědě přišel čas vystřídat jednotky na jednotlivých stanovištích a hasiči z Divišova se mohli účastnit hlavní části výcviku. Velitel jednotky si vzal na starost stabilizaci bambi vaku pod strojem a zajištění vodícího lanka do správné polohy, další čtyři hasiči si rozdělili úlohy u plnících proudnic.

S ohledem na časovou tíseň výcviku, kdy vrtulník musel brzy odletět zpět do Prahy, mohla jednotka vyzkoušet své teoretické znalosti v praxi jen při dvou průletech, přesto to bylo velmi poučné praktické cvičení. Všichni účastníci se shodli na velkém přínosu takovéhoto výcviku.

Ukončení akce proběhlo kolem druhé hodiny odpoledne a jednotka se vrátila zpět do Divišova. Po návratu z akce čekalo přítomné členy jednotky ještě několik hodin práce při čištění hasičské nádrže v Divišově (článek zde.)

Najdete nás také na Facebooku.

Diskuse

(0 komentářů)