Hasiči se vrhali pro tonoucí do vodního válce

Přidáno: 16. 4. 2017 20:20:14 Počet shlédnutí: 1327

16 Duben 2017

ZVOLE: Fyzicky i psychicky náročnou odbornou přípravu absolvovala v neděli 16. dubna trojice divišovských hasičů. Nedaleko Jaroměře se zúčastnili specializovaného kurzu Záchrana z válce, určeného a upraveného pro členy JSDH obcí. Celkem ve vodách říčky Metuje u Zlole trénovala pod dohledem instruktorů desítka frekventantů.

Hasiči se vrhali pro tonoucí do vodního válce

Záchrana z vodního válce patří k nejnáročnějším a nejrizikovějším součástem oboru vodní záchrany, se kterým se hasiči a vodní záchranáři mohou při své činnosti potkat. Kurz ve spolupráci s Ústřední hasičskou školou v Bílých Poličanech zajišťovali lektoři Vodácké školy záchrany. Intenzivní kurz prověřil u všech účastníků fyzickou i psychickou odolnost při řešení specifických krizových situací.

Dopolední program velikonoční neděle začal krátký teoretický blok, zaměřený na problematiku stavby jezů a okolností, které způsobují vznik vodního válce pod nimi. Poté následovala první část praktického nácviku. Na úvod se trénoval průchod válcem, což proti reálné situaci, cvičná lokalita umožňovala.

Poté již následovalo proplavání válce, včetně vyplavání z něj a sebezáchrana jednotlivce. Chybět nesměla záchrana s házecím pytlíkem. Dopolední část akce zakončila dvojice simulovaných hromadných krizových situací, kde skupina zachránců musela vyřešit záchranu několika tonoucích ve válci najednou.

Odpolední blok zpestřila mohutná bouře. Na dalším cvičném stupni účastníci trénovali vyprošťování válcem zachyceného vybavení pomocí zatížených házecích pytlíků. Poslední blok byl věnován specifické činnosti hasičů, tedy záchraně z válce pomocí upoutaného raftového člunu.

Hasiči trénovali přetažení lana na druhý břeh, nacvičovali techniku vypnutí a vyvázání tak, aby byl člun bezpečně a efektivně ovladatelný i v silné vývarové linii vodního válce. Také odpolední blok zakončily dvě hromadné krizové situace. Všichni účastníci kurzu z Divišova uspěli a získali osvědčení o absolvování kurzu.

Diskuse

(0 komentářů)

Při vichřici padaly stromy na silnice i domy

Další zásah hasičů v Českém Šternberku