Menu

Hasiči z Divišova pomáhali u požáru pneumatik

BĚLČICE: Ve středu 10.května, pozdě odpoledne, byla divišovská hasičská jednotka požádána krajským operačním střediskem hasičů v Kladně o pomoc při likvidaci obrovského požáru továrny na recyklaci pneumatik v obci Bělčice u Ostředku. Zpět na zbrojnici se divišovští hasiči vrátili téměř po dvanácti hodinách v časných ranních pátečních hodinách.

Hasiči z Divišova pomáhali u požáru pneumatik

Odpoledne přijalo operační středisko středočeských hasičů v 15.55 hodin informaci o velkém požáru u brněnské dálnice poblíž obce Bělčice na Benešovsku. Událost se stala v těsné blízkosti dálnice D1 u kilometru 32,5 v areálu firmy na recyklaci starých pneumatik, odkud stoupal k nebi obrovský sloup černého kouře.

Na místo byli vysláni profesionální hasiči z Benešova, Jílového a Říčan a dobrovolné sbory obcí Čerčany, Soběhrdy, Teplýšovice a Vranov, Zároveň byl operačním střediskem vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu.

Podle dalších telefonátů na tísňové linky bylo zřejmé, že požár je většího rozsahu, což potvrdily i první jednotky, které dorazily na místo. K události tak byly postupně vysílány další profesionální a dobrovolné sbory a v 16.34 hodin nechal velitel zásahu zvýšit požární poplach na třetí stupeň. V této fázi zásahu byla o pomoc vyžádána i divišovská jednotka, která obdržela výjezdovou SMS v 16:36.

Divišovská jednotka byla rozdělena na dvě části. Strojník s cisternou se zapojil do kyvadlové dopravy vody na místo, které byl velký nedostatek. Ostatní členové družstva s dýchací technikou byli přiřazeni do sektoru „Říčany" kde spolu s dalšími hasiči bojovali s mohutnými plameny.

Do Bělčic byla dále přizvána Chemická laboratoř Kamenice, aby specialisté HZS Středočeského kraje monitorovali únik nebezpečných látek do ovzduší. O situaci byli informováni starostové nejbližších obcí, kteří prostřednictvím místních rozhlasů nebo SMS zpráv doporučili občanům, aby omezili větrání svých domovů i pohyb ve venkovním prostředí.

Zaměstnanci, kteří ve firmě v době vzniku požáru pracovali, byli všichni venku a vyvázli bez zranění. Vlastní zásah je hodně náročný a probíhá v dýchací technice ze země i z výškové techniky několika proudy za využití pěny. Na její výrobu je organizována kyvadlová doprava velkého množství vody (stovky tisíc litrů) cisternami pro velkoobjemové hašení ze zdrojů hasební vody v Ostředku a Benešově. Dále byly spotřebovány desítky tun pěnidla.

O pomoc byl požádán také Záchranný útvar HZS ČR Zbiroh, který ve večerních hodinách dojel na místo s těžkým kolovým nakladačem kvůli odebírání nejvíce hořící hromady drti z pneumatik.

Vzhledem k odhadovaným škodám v řádu desítek milionů korun byl na místě i krajský vyšetřovatel, který spolupracoval s kolegou z benešovského územního odboru. Zatím se ale mohli zaměřit pouze na získávání dostupných informací od zaměstnanců společnosti a svědků události, protože do objektu vydal velitel zásahu přísný zákaz vstupu, neboť celá hlavní železobetonová hala o půdorysu cca 40 x 60 metrů byla požárem silně narušena a hrozilo velké nebezpečí úrazu.
Zásah pokračoval celou noc, v průběhu které přijel objekt obhlédnout statik.

Podle údajů operačního střediska bylo v půl osmé ráno na místě 25 jednotek se 44 kusy rozličné techniky, včetně dalších strojů Záchranného útvaru HZS ČR z dislokací Jihlava a Hlučín. Celkem se do té doby u události objevilo 34 jednotek a 66 kusů techniky. Velitel zásahu pak provedl redukci zasahující techniky.

Ve tři hodiny ráno proběhlo na místě vystřídání zasahujících dobrovolných jednotek. Divišovští hasiči se vrátili na zbrojnici kolem čtvrté hodiny ráno. Druhý den proběhla schůzka jednotky, na které byl proveden generální úklid cisterny, dopravního automobilu, zásahových obleků i dalšího vybavení.

Samotný zásah dále povolaných jednotek trval s přestávkami až do 22.června, kdy byl definitivně ukončen.

Zpět Vytisknout stránku
Diskuse
Nový komentář

Kontrolný kód

i
Zavřít

Zavřít
Zavřít