K rozsáhlému požáru na nepřístupném místě se cisterny nedostaly

Přidáno: 5. 2. 2021 15:51:45 Počet shlédnutí: 524

05 Únor 2021

DOJETŘICE: Ve čtvrtek 4. února ve 21:27 hodin byl na tísňovou linku středočeských hasičů ohlášen požár chaty na levém břehu řeky Sázavy v obci Dojetřice, která je místní částí Sázavy v okrese Benešov. První oznamovatel viděl požár na větší vzdálenost přes řeku a popisoval rozvinutý požár doprovázený výbuchy.

K rozsáhlému požáru na nepřístupném místě se cisterny nedostaly

Operační středisko k události povolalo profesionální hasiče ze stanice Uhlířské Janovice společně s dobrovolnými hasiči z obcí Sázava a Stříbrná Skalice, celkem se čtyřmi cisternami, výškovou technikou a užitkovým automobilem.

Jediná přístupová trasa do rekreační oblasti vedla z obce Dojetřice k železniční stanici Plužiny přibližně dva a půl kilometru lesní cestou. Místní dobrovolná jednotka informovala, že cesta je v lesním úseku velmi kluzká. Většina techniky musela být odstavena přibližně pět set metrů od požáru v klesání před ostrou zatáčkou. Cisterny s hasební vodou se tak přímo k místu požáru nedokázaly dostat. Hasiči proto museli těžké vybavení (dýchací přístroje, hadice s armaturami na hašení a plovoucí čerpadla na dodávku vody z řeky) donést k požáru pěšky.

Velitel zásahu požádal o další dvě dobrovolné jednotky (z obcí Divišov a Ondřejov). Hasiči zahájili hasební práce pomocí tří vodních proudů, současně se vydali i na průzkum objektu. Přestože chata byla určena k celoročnímu obývání, uvnitř se nikdo nenacházel. Na pomoc s transportem materiálu po cestě nesjízdné pro těžkou techniku vyjela z říčanské stanice čtyřkolka, kterou do Dojetřic dopravil nosič s odtahovým kontejnerem.

Půl hodiny před půlnocí byl požár pod kontrolou. Po snížení intenzity hoření pokračovalo hašení pomocí dvou vodních D proudů. Krátce před půl druhou v noci byl požár uhašen, hasiči objekt zkontrolovali termokamerou a místní dobrovolná jednotka zůstala na místě do rána na dohlídku.

Zálohu stanice Uhlířské Janovice zajistila po dobu náročného zásahu dobrovolná jednotka z Uhlířských Janovic.

Vyšetřovatel vyčíslil vzniklé škody na 3,5 miliónu korun, hasiči uchránili hodnoty ve výši půl miliónu korun. Zjišťování příčiny vzniku požáru pokračovalo v pátek dopoledne ve spolupráci s experty z Technického ústavu požární ochrany Praha a Policií ČR.

Diskuse

(0 komentářů)

Při vichřici padaly stromy na silnice i domy

Další zásah hasičů v Českém Šternberku