Nehoda a požár na dálnici D1 s tragickými následky

Přidáno: 14. 10. 2019 11:51:28 Počet shlédnutí: 859

14 Říjen 2019

PSÁŘE: Mimořádně závažná dopravní nehoda s tragickými následky se stala v neděli 13.10.2019 večer na dálnici D1 směrem na Brno na 49. kilometru. Po srážce cisterny s několika osobními vozby a následném požáru zemřel jeden člověk, jeden za zasahujících policistů byl vážně zraněn. Zraněno bylo i dalších devět osob.

Nehoda a požár na dálnici D1 s tragickými následky

Operační středisko středočeských hasičů obdrželo informaci o hromadné nehodě šest minut před půl osmou hodinou večerní. S ohledem na přicházející informace z místa byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu a na místo byly povolány čtyři profesionální a tři dobrovolné hasičské jednotky. Na místo vzlétl i vrtulník letecké záchranné služby z Prahy a vyjelo větší množství posádek středočeské záchranné služby a policejních hlídek.

Hasiči průzkumem zjistili, že se jedná o nehodu cisterny, která se převrátila na bok přes oba jízdní pruhy a pěti osobních vozidel. Cisterna převážející palmový olej začala po kolizi hořet, požár následně zasáhl i čtyři havarovaná auta. V jednom z nich byla nalezena osoba bez známek života.

Operační středisko vyslalo divišovskou jednotku na místo v 19:29. Při příjezdu k místu události mezi prvními jednotkami se divišovští hasiči okamžitě zapojili v dýchací technice do hasebních prací pomocí vodního proudu, další část jednotky poskytovala pomoc zraněným osobám, které se nacházely i v širším okolí nehody. Následně pomáhali hasiči z Divišova zdravotnické záchranné službě u zraněných účastníků nehody a zapojili se také do likvidačních prací.

Záchranná služba na místě ošetřila devět zraněných lidí, z nichž někteří byli převezeni do nemocnice. Přivolaný vrtulník byl odvelen k další nehodě spojené s událostí. Policisté odkláněli dopravu z uzavřené dálnice a jedno z projíždějících aut narazilo v plné rychlosti do policejního vozidla, které provádělo uzavírku. Těžce zraněného policistu vrtulník transportoval do nemocnice.

Požár se podařilo půl hodiny po oznámení události lokalizovat a za další půlhodinu zlikvidovat. V další fázi zásahu se jednotky soustředily na zastavení úniku přepravované látky z cisterny. Vzhledem k částečnému úniku do kanalizace byl na místo povolán i zástupce odboru životního prostředí z Vlašimi. Na nezbytně nutnou dobu byl provoz na dálnici mezi křižovatkami na 34. a 56. kilometru zastaven v obou směrech.

Divišovská jednotka byla uvolněna po sedmi hodinách zásahu a zpět na zbrojnici v Divišově se vrátila před třetí hodinou ráno.