Po měsících klidu přišel extrémně náročný zásah

Přidáno: 28. 9. 2016 23:15:00 Počet shlédnutí: 2367

28 Září 2016

MĚCHNOV / VŠECHLAPY: Ve středu 28.září 2016 pozdě odpoledne byla divišovská hasičská jednotka požádána prostřednictvím krajského operačního střediska profesionálních hasičů o pomoc při likvidaci ohlášeného požáru lesa u obce Všechlapy. Fyzicky extrémně náročný zásah nakonec trval několik hodin.

Po měsících klidu přišel extrémně náročný zásah

V 16:39 se členům v jednotce objevila poplachová SMS, která informovala o nahlášeném požáru lesa ve Všechlapech, asi dvě stě metrů od hájovny Pobor. Volající oznámil rozsah přibližně sto krát padesát metrů. Doplněna byla také informace, že hasičská cisterna se na místo nedostane. Bližší informace nebyly v daném okamžiku k dispozici.

Po několika minutách na místo vyjela divišovská zásahová cisterna. Cestou na Všechlapy však bylo upřesněno, že k místu je možné dojet pouze jinou trasou, liazka se tak musela otočit a spěchat zpět na Divišov. V době průjezdu kolem hasičské zbrojnice se potkala s velitelským vozem hasičů z Benešova, který se také musel otočit a následovat divišovskou posádku.

S ohledem na ohlášenou událost se mezitím na divišovské zbrojnici sešla další část jednotky, která na místo vyjela dopravním automobilem Avie. K místu bylo možné dostat se pouze přes Měchnov úzkou a klikatou polní a následně lesní cestou v prudkém stoupání. Samotný příjezd těžké hasičské techniky k místu byl velmi komplikovaný.

Divišovská cisterna dojela k místu jako první, těsně následována velitelem zásahu z Benešova. V krátkém sledu pak dorazila první cisterna profesionálů z Vlašimi, dopravní automobil z Divišova a další cisterna profesionálů z Vlašimi. S časovým odstupem se na místo dostavily i posilové dobrovolné jednotky z Všechlap, Bílkovic, Vlašimi a Domašína.

Foukající vítr mezi tím dál šířil požár s nižšího lesního porostu na vysoký a hrozilo jeho rychlé šíření v proschlém lese. Velitel zásahu proto rozhodl o okamžitém nasazení dvou útočných proudů C ze dvou stran a dalších dvou vodních proudů od cesty s technikou. Rychlým zásahem se podařilo hořící oblast včas lokalizovat a zabránit masivnímu šíření plamenů.

Mezitím bylo nutné vyřešit efektivní dopravu hasební vody od měchnovského rybníka. Výjezd cisteren složitou cestou a následné couvání se ukázalo jako neefektivní, proto se přistoupilo k natažení vodního vedení z pole pod strání, kam bylo možné snadno dopravovat cisternami vodu kyvadlovou dopravou.

Postupné hašení požáru se protáhlo až do večerních hodin, poslední dohašování už probíhalo za tmy s využitím osvětlovacích stožárů a svítilen. Jednalo se o fyzicky extrémně náročnou práci v nepřístupném terénu. Místo bylo opakovaně kontrolováno termokamerou a likvidována skrytá ohniska požáru. Po osmé hodině večer velitel zásahu rozhodl o ukončení prací. Všechny jednotky se sešly na čerpací stanici v Měchnově, kde se provedlo roztřídění použitého materiálu.

Divišovská jednotka se vrátila zpět na zbrojnici před devátou hodinou večer. Ve čtvrtek ráno byla na místo vyslána cisterna pro dohašení doutnajících míst.

Diskuse

(0 komentářů)

Při vichřici padaly stromy na silnice i domy

Další zásah hasičů v Českém Šternberku