Potřetí do Přestavlk, potřetí trochu jinak

Přidáno: 30. 9. 2017 16:01:37 Počet shlédnutí: 945

30 Září 2017

PŘESTAVLKY: Na přelomu září a října se v Přestavlkách u Čerčan konalo pravidelné velké cvičení složek Integrovaného záchranného systému, kterého se po třetí v řadě zúčastnili také hasiči z Divišova. Po loňském sedmém a druhém místě se nám letos dařilo méně a přivezli jsme z nočních zásahů čtrnácté místo v individuálních disciplínách. Chuť jsme si zpravili v hromadných zásazích, u kterých jsme s dalšími kolegy vybojovali druhé místo.

Potřetí do Přestavlk, potřetí trochu jinak

Novinek v letošním ročníku bylo hned několik, tou nejzásadnější byl přesun hromadné nehody mimo obec Přestavlky a komentovaná odpolední ukázka zásahu pro zasahující a veřejnost. Odpolední program zahájil nástup zúčastněných, které přivítali středočeská hejtmanka, starosta Přestavlk a ředitel středočeské záchranné služby.

Následoval komentovaný zásah u převráceného autobusu. Akce se kromě ostatních profesionálních složek nezúčastnili středočeští profesionální hasiči, proto je nahradili členové jednotek, kteří přijeli na noční cvičení. Ukázka proběhla zdárně, dobrovolní hasiči ty profesionální bez problému nahradili a další cvičící si mohli před noční akcí prohlédnout, co je čeká.

Odpolední blok teoretické přípravy již probíhal v Přestavlkách a byl rozdělen do několika samostatných bloků – pátrání po ztracené osobě, třídění raněných metodou START, resuscitace dětí i dospělých, vyprošťování osob z vozidel, manipulace se zraněným motorkářem a komunikace pomocí radiového provozu.

Noční část pro Divišova začala absolvováním osmi malých stanovišť, na kterých jsme plnili samostatně různé úkoly. Likvidovali jsme nebezpečnou látku, museli vyřešit nález uhynulých zvířat, nalézt ztraceného seniora. Pomáhali jsme u nehody osobního vozu, snažili se zachránit zraněného motorkáře, uklidňovali psychicky rozrušené dívky po nehodě, likvidovali požár uhlí ve sklepě a pomáhali zraněnému kolegovi dolů ze srázu.

Poté jsme spolu s Hasiči z Těptína, Dubče a Dušníků absolvovali dva hromadné zásahy. U velkého požáru jsme v zakouřených prostorech museli nalézt, vyprostit a transportovat velké množství osob nadýchaných nebezpečných zplodin. Další hodinový zásah nás čekal u dopravní nehody autobusu, který se převrátil na bok. Zraněno bylo několik desítek osob.

Děkujeme pořadatelům za možnost vyzkoušet si řadu nových věcí, prověřit své znalosti a zamyslet se nad věcmi, které musíme zlepšit.