Silný vítr přehazoval plameny ze stromu na strom

Přidáno: 21. 3. 2022 12:44:47 Počet shlédnutí: 339

21 Březen 2022

SOUŠICE: Rozsáhlý požár zasáhl v neděli 20.března v podvečer les v příkrém srázu nedaleko obce Soušice u Tichonic na pomezí benešovského a kutnohorského okresu. Kvůli rozsahu požáru požádalo operační středisko o pomoc velké množství hasičských jednotek dle druhého poplachového stupně. Na místo byla vyslána také jednotka z Divišova.

Silný vítr přehazoval plameny ze stromu na strom

Divišovští hasiči byli o události informováni krátce po páté hodině odpoledne a z Divišova vyjelo družstvo z cisternou Liaz. Po příjezdu na místo již probíhal zásah prvních jednotek na místě. Družstvo z Divišova bylo nasazeno na horní hasební úsek, kde probíhal boj s plameny dvěma a posléze třemi vodními proudy.

Silný vítr hnal plameny rychle lesem do různých směrů i do výšky, zásah komplikoval i příkrý sráz, ve kterém se oheň šířil. Plameny zachvátily několik kmenů stromů a celý prostor pod nimi, vítr rychle rozdmýchával již uhašená ohniska. Proto bylo rozhodnuto o postupném kácení hořících stromů a jejich dohašování na zemi. Zřízena byla také kyvadlová doprava vody cisternami.

Hasiči z Divišova pracovali v zakouřeném prostoru s dýchací technikou a postupně se prostřídávali v jednotlivých činnostech. Po ukončení kácení divišovská jednotka intenzivně pracovala na dohašení horní části požářiště. Kolem půl deváté hodiny večer rozhodl velitel zásahu o redukci množství hasičů na místě. Divišovská jednotka se zpět do Divišova vrátila kolem deváté hodiny večer.