Strom se vyvrátil nad chatu u Sázavy

Přidáno: 22. 6. 2017 16:01:18 Počet shlédnutí: 872

22 Červen 2017

POŘÍČKO: Ve čtvrtek 22. června 2017 byla divišovská jednotka dobrovolných hasičů požádána krajským operačním střediskem hasičského sboru v Kladně požádána o pomoc u mimořádné události v souvislosti s bouřkovou frontou, která se přehnala přes Středočeský kraj.

Strom se vyvrátil nad chatu u Sázavy

Ve 20:35 obdrželi hasiči zprávu o vyvráceném stromu zaklíněném v korunách dalších stromů v Drahňovicích s tím, že hrozí jeho zřícení na chatu. Z Divišova na místo vyjel zásahový automobil Liaz s hasičským družstvem. Příjezd do Drahňovic komplikuje zbořený most přes dálnici, proto musela jednotka použít náhradní trasy přes Brtnici.

Po příjezdu do Drahňovic bylo zjištěno, že v obci ani nejbližším okolí se žádný vyvrácený strom nenachází. Po upřesnění místa z operačního střediska pokračovala jednotka lesní cestou směrem na Poříčko u Českého Šternberka, neboť událost se měla stát právě v této lokalitě u Sázavy. Po příjezdu k uvedenému místu však opět nebylo nic nalezeno.

Hasiči provedli další průzkum v chatové oblasti a po dalších desítkách minut bylo správné místo nalezeno. Strom se vyvrátil ve stráni nad chatovou oblastí a jeho koruna zůstala zaklíněna v korunách dalších stromů tak, že visela přímo nad jednou z rekreačních chat. Přímo pod zaklíněným stromem vedla jediná přístupová cesta.

Hasiči zajistili místo proti vstupu dalších osob. Velitel jednotky vyhodnotil situaci tak, že s dostupnými prostředky není bezpečné strom odstranit a požádal o operační středisko o vyslání výškové techniky z Benešova. Ta následně na místo také dorazila.

Hasičům se podařilo umístit vysouvací žebřík na jediné možné místo a postupně odřezat korunu stromu. Uvolnit kompletní zaklínění se ale nepodařilo, proto byla na místo povolána policie, aby proběhlo další zajištění místa před likvidací nebezpečné situace v dalších dnech. Divišovská jednotka se na zbrojnici vrátila před půlnocí.

Diskuse

(0 komentářů)

Silná noční bouře řádila na Divišovsku

Na dálnici D1 shořel osobní automobil