Vichřice Eberhard řádila i v Divišově a okolí

DIVIŠOV: Silné větrné počasí posledních dnů vyvrcholilo v noci na pondělí, kdy Českou republiku zasáhla v plné síle vichřice Eberhard. V celé zemi pomáhali hasiči u více než tisícovky mimořádných událostí. Největší problémy silný vítr způsobil na dodávkách elektrické energie, na železnici a v dopravě. Hasiči odstraňovali z komunikací v celé zemi obrovské množství padlých stromů.

Vichřice Eberhard řádila i v Divišově a okolí

Vichřice v okolí Divišova zesílila v neděli 10.3.2019 večer. Průjezd lesními úseky začal být rizikový po setmění a situace se zhoršovala až do půlnoci, kdy přišly také výpadky elektrické energie. Problémy trvaly celou noc a zklidnění přišlo teprve s pondělním ránem.

Operační středisko středočeských hasičů vyslalo divišovskou jednotku k první události po jednadvacáté hodině do Radonic. Na rodinný dům se tam zřítila část přelomeného stromu. Jednotka na místě nalezla stále stojící druhou část stromu u domu, s ohledem na velmi silný vítr a špatnou přístupnost místa však nebylo možné bezpečné odstranění stromu. Hasiči na místě nezasahovali, obyvatelům domu ale doporučili další postup k odstranění stromu.

Před půlnocí vyslala poplachová SMS zpráva hasiče na spojnici mezi Šternovem a Českým Šternberkem. V tradičním místě polomů při téměř každém silnějším větru v tomto lesním úseku padají stromy, tentokrát se jednalo o dvojici menších stromů, které do silnice zasahovaly jen částečně. Po odstranění se jednotka vrátila zpět na zbrojnici.

Pro divišovskou jednotku pak nastala klidnější noc, dispečink hasiče vyslal až v ranních hodinách k likvidaci padlého stromu v Divišově na silnici směřující na Třemošnici. I tento strom byl rychle odstraněn pomocí motorové pily a jednotka se vrátila zpět na základnu.

V okolí Divišova zasahovala celou noc řada dalších jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kromě popadaných stromů hasiči likvidovali také požár nedaleko Libže. V pondělí ráno se situace zklidnila a vrátila do normálu.