Vichřice lámala stromy v okolí Divišova

Přidáno: 29. 10. 2017 21:30:00 Počet shlédnutí: 1306

29 Říjen 2017

DIVIŠOV: V noci ze soboty na neděli 29. října letošního roku zasáhl Českou republiku orkán Herwart. Napříč republikou připravil tisíce lidí o dodávky elektrické energie, ničil střechy a v obřím měřítku lámal stromy. Výjimkou nebylo ani okolí Divišova, kde s následky vichřice bojovali členové divišovské hasičské jednotky. Během celodenních zásahů se jim podařilo udržet komunikace v okolí Divišova průjezdné.

Vichřice lámala stromy v okolí Divišova

Kritická situace vznikla v Česku mezi desátou a dvanáctou hodinou dopolední, kdy s živlem bojovalo současně kolem deseti tisíc dobrovolných a profesionálních hasičů. Obrovský nápor zažili operátoři na tísňových linkách.

Během neděle odbavili přes 30 000 hovorů. V průběhu jediné hodiny ve špičce bylo odbaveno více než 5 000 hovorů. Oproti orkánu Kyrill, kdy hasiči odbavili hodinově cca 1 300 hovorů, šlo tentokrát o více jak trojnásobek tísňových volání.
Deset minut po desáté hodině svolal velitel jednotku kvůli obdržené informaci, že silnici do Křešic zablokovaly popadané stromy. V té době již nefungovala elektrická energie. Jednotka na místo vyrazila zásahovou cisternou i dopravním automobilem.

Po spojení s operačním střediskem hasičů v Kladně dostala jednotka pokyn, aby nadále řešila jednotlivé události dle svého uvážení, neboť kvůli přetížení není operační středisko schopné koordinovat jednotlivé zásahy v kraji. Na cestě do Křešic hasiči postupně odstranili dvanáct padlých stromů, zásah ukončili v půl dvanácté.

Jednotka následně přijímala žádosti o pomoc přímo od občanů městyse, nebo od starosty, kterému lidé také hlásili problémy. Družstvo se rozdělilo na dvě části a cisterna spolu s dopravním automobilem zasahovaly odděleně.

Cisterna zasahovala kolem poledne u stromu přes silnici u Třeběšic, další strom likvidovali hasiči v Litichovicích. Citroen odstraňoval ulomený strom na silnici mezi Radonicemi a Zdebuzevsí, následně družstvo cestou zpět uklízelo ze silnice menší větve. Dopravní automobil se pak přesunul do zatáček do Českého Šternberka, kde padlý strom zablokoval polovinu vozovky.

Po jedné hodině byli hasiči přivoláni do Litichovic, kde vítr poškodil střešní krytinu u jednoho z domů. Hasiči pomohli zabezpečit střechu pomocí náhradních tašek, které byly k dispozici.

O další hodinu později se hasiči přesunuli na silnici vedoucí od dálnice D1 směrem k Divišovu, kde postupně odstraňovali stromy popadané do vozovky. Před třetí hodinou odpoledne jednotka směřovala do Třemošnice. Tam padlý strom zablokoval silnici, ještě před příjezdem hasičů však někdo strom částečně odřezal, jednotka provedla následně úplné zprůjezdnění silnice.

Zpět na základnu se jednotka vrátila před čtvrtou hodinou odpoledne, kdy svou činnosti ukončila.