Přidáno: 18. 2. 2022 17:01:35 Počet shlédnutí: 528

18 Únor 2022

DIVIŠOV: Větrný den zasáhl Divišovsko i celou zemi ve čtvrtek 17.února 2022. V souvislosti s živlem byla divišovská hasičská jednotka během dne vyslána k celkem pěti událostem, z nichž pouze jedna byla přímo v Divišově. Dvakrát hasiči spěchali na dálnici, jednou na silnici směrem na Slověnice a zasahovali také u obce Zdebuzeves.

Poryvy větru začala zesilovat v noci na čtvrtek, první tísňovou výzvu přijali hasiči krátce po čtvrté hodině ranní. Vítr porazil strom přes silnici spojující Divišov se Slověnicemi. Z Divišova na místo vyjelo družstvo, které pomocí motorové pily strom odklidilo a komunikaci se podařilo opět zprůjezdnit.

Před osmou hodinou ranní byli hasiči z Divišova vysláni na dálnici D1 na stejné místo, na kterém při poslední vichřici v lednu opakovaně zasahovali. Vítr porazil další stromy v ochranném pásmu dálnice a ty zasahovaly do jízdního pruhu. Pomocí motorové pily se podařilo dálnici opět zprůjezdnit.

Znovu na 42.kilometr dálnice směrem na Brno byla jednotka vyslána operačním střediskem po desáté hodině dopolední. Řádění živlu nevydržely další dva vzrostlé stromy, které zablokovaly celou dálnici. Kmeny se zřítily přímo před projíždějící vozidla, která musela špičku stromů přejet v plné rychlosti. Naštěstí se nikomu nic nestalo a hasiči spolu se silničáři stromy z dálnice odstranili.

Přímo z dálnice byla jednotka operačním střediskem přesměrována k další události, kde v ranních hodinách padající strom zasáhl automobil. Naštěstí kmen vůz zasáhl v místě, kde v tu chvíli nikdo neseděl a událost se tak obešla bez vážnějších zranění.

Před pátou hodinou odpoledne bylo pomoci hasičů třeba v Divišově. Silný vítr na jednom z domů poškodil komín a jeho část hrozila zřícením. Kromě dobrovolné jednotky z Divišova na místě zasahovali také profesionálové z Benešova. S využitím lanových technik se podařilo zbytky komína dostat bezpečně na zem.