Zásah u hořícího domu v Malovidech

Přidáno: 2. 5. 2018 22:24:00 Počet shlédnutí: 1040

02 Květen 2018

MALOVIDY: Ve středu 2. května 2018, krátce před třináctou hodinou, byla divišovská hasičská jednotka požádána prostřednictvím krajského operačního střediska Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje požádána o pomoc při likvidaci nahlášeného požáru v obci Malovidy, nedaleko Ratajů nad Sázavou.

Zásah u hořícího domu v Malovidech

Na místo ohlášeného požáru horního patra rodinného domu vyrazila cisterna Liaz s družstvem. Podle prvotních informací hořelo celé horní patro, v těsném okolí se nacházely další stavby. S ohledem na okolnosti požáru byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu, proto byly na místo povolány i jednotky ze vzdálenějších lokalit.

Divišovská jednotka dojela na místo vzdálené od Divišova 20 km v době, kdy již probíhalo dohašování požáru dalšími povolanými hasiči. Úkolem hasičů z Divišova byla pomoc s vynášením shořelého materiálu, tento zásah probíhal v dýchací technice, neboť se zasahující pohybovali v zakouřeném prostředí.

Už z prvotního ohlášení bylo zřejmé, že půjde o požár většího rozsahu. Volající navíc uvedl, že v ohrožení je i nádrž s plynem. První jednotka byla na místě asi za čtvrt hodiny. V té době byla požárem zasažena už celá střecha domu o rozměrech přibližně 20 x 8 metrů a požár se rozšiřoval i na okolní chaty a domy. Plameny zasáhly také zahradní vegetaci, včetně vzrostlých tújí.

Hasičům v dýchací technice se podařilo za využití několika C proudů a vysokotlaku zabránit rozšíření požáru na okolní budovy. Po lokalizaci požáru probíhalo na místě vyhledávání a dohašování skrytých ohnisek pomocí termokamery. V garáži bylo nalezeno zcela shořelé osobní vozidlo a několik tlakových lahví.

Kromě hasičů z Divišova na místě zasahovaly také profesionální jednotky z Uhlířských Janovic, Kutné Hory spolu s dobrovolnými jednotkami z Uhlířských Janovic, Kácova, Ratajů nad Sázavou, Sázavy a Horních Krut. Po provedení nezbytných hasebních zásahů byl druhý stupeň požárního poplachu odvolán a posilové jednotky byly odeslány zpět na své zbrojnice. Divišovští hasiči se domů vrátili kolem čtvrté hodiny odpoledne.

Při vichřici padaly stromy na silnice i domy

Další zásah hasičů v Českém Šternberku