Požární technika

Zásahová požární technika zařazená do výjezdu JSDH

V současné době využívá Jednotka požární ochrany Městysu Divišov pro svoji zásahovou činnost cisternovou automobilovou stříkačku (CAS) na podvozku Liaz CAS 25. Tu jsme získali v roce 2008 od hasičského záchranného sboru v Benešově. Při nákladné generální opravě byl vůz také vybaven vyprošťovací technikou.

Druhým vozem ve výjezdu je dopravní automobil Citroen Jumper pro až osm osob se speciální hasebním přívěsem. Souprava slouží zejména pro dopravu družstva a je vybavena prostředky pro zřízení čerpacího stanoviště a dopravu vody na větší vzdálenost. Dopravní automobil pro svoji činnost využívá také Sbor dobrovolných hasičů Divišov.

Jednotka je zařazena v rámci systému plošného pokrytí do katerogie JPO III s dobou výjezdu do deseti minut od přijetí tísňové výzvy.

DA Citroen Jumper

Zásahová technika JSDH Divišov

Historie techniky u SDH Divišov

První stříkačka pro protipožární účely byla dle dochovaných záznamů v kronikách SDH Divišov zakoupena v roce 1888. Od toho okamžiku vedla dlouhá cesta vývoje a výměn za novější a modernější zařízení, až k současné zásahové technice. Ta v roce 2017 obsahovala cisternovou automobilovou stříkačku na podvozku Liaz, dopravní automobil na podvozku Citroen a požární stříkačku v hasicím přívěsu.

Přehled nejdůležitějších historických mezníků vývoje techniky v divišovském hasičském sboru:

Datum:  Popis na základě zachovalých záznamů z historických materiálů:
31.03.2017

Divišovští hasiči získali do užívání zcela nový zásahový dopravní automobil na podvozku Citroen Jumper, hasičskou úpravu vozu s technickým označením L1Z provedla firma Progres Servis Sibřina. Vozidlo bylo pořízeno díky dotacím z ministerstva vnitra a Středočeského kraje. Zbylou částku do celkové hodnoty 1,1 miliónu korun doplatil městys Divišov ze svého rozpočtu. Na vybavení vozidla přispěl také Sbor dobrovolných hasičů Divišov.

Nový dopravní automobil je určen pro přepravu až osmi osob k zásahu a sloužit bude také pro další činnosti jednotky požární ochrany a sboru dobrovolných hasičů v Divišově. Pořízen byl spolu se speciální hasiícím přívěsem pro transport potřebného technického vybavení. Oba technické prostředky jsou v barevném reflexním provedení RAL 3024. Po třiceti letech nahradila ve Zbrojnici nová dodávka dopravní automobil Avie, který byl vyřazen z výjezdu a převeden k hasičům v Dalovech.

07.08.2008 Při 130. výročí založení SDH Divišov bylo do užávání slavnostně předáno od Hasičského záchranného sboru z Benešova zásahové vozidlo LIAZ CAS 25. Z rozpočtu Městyse Divišov byla provedena generální oprava vozu v hodnotě 400 tisíc korun. V rámci modernizace vybavení vozidla bylo současně doplněno o vyprošťovací techniku. Financována byla z dotace Středočeského kraje, která dosáhla výše 600 tisíc korun. Vůz je do současnosti zařazen do výjezdu jako prvovýjezdový automobil (CAS 25).
28.07.1987 Do užívání bylo předáno zánovní vozidlo Avie. Kromě potřeb sboru dobrovolných hasičů bylo současně zařazeno do výjezdu pro potřeby zásahové jednotky Městysu Divišov jako druhovýjezdové vozidlo s technickými prostředky odpovídajícími požadavkům na dopravní automobil (DA).

05.05.1968 Sbor dobrovolných hasičů získal do užívání motorovou stříkačku s označením PS 12. Součástí dodávky zařízení bylo také kompletní potřebné příslušenství. Celková částka dodaného strojního a materiálního vybavení dosáhla hodnoty 27 tisíc korun Československých.
03.09.1957 Na začátku září se do užívání dobrovolných hasičů v Divišově dostal zásahový vůz na podvozku Tatra 805. Součástí dodávky bala také přenosná motorová stříkačka s označením PS 8 s veškerým potřebným příslušenstvím.
xx.xx.1955 Divišovským hasičům byla přidělena do užívání automobilová stříkačka Praga L. Do okresu Benešov se dostala od požárního sboru v hlavním městě Praze. Hasiči si v té souvislosti poznamenali, že se jednalo ve své době o velice výkonné zařízení.
xx.xx.1945 Není přesně známo, kdy v období po konci druhé světové války v roce 1945 bylo do užívání hasičů v Divišově přiděleno dodávkové vozidlo s označením Praga AN. Ve své době vynikalo zejména vysokou nosností, která byla jedna tuna.
12.07.1927 Dochované záznamy uvádějí, že v létě roku 1927 nastal technický zlom ve vybavení divišovských hasičů. Do užívání získali první motorovou stříkačku, kterou dodala firma Holeček.
12.04.1901 Druhým záznamem zachycujícím pořizování speciálního vybavení pro pomoc při likvidaci požárů je zmínka o pořízení menší požární stříkačky, která nesla zažitý pracovní název "Berlovka". Hasiči ji zakoupili také u firmy Smékal. Cena činila 30,- korun.
xx.xx.1888 Dohledatelná historie pořizování hasičského vybavení začala v Divišově pořízením pořízením první požární stříkačky v roce 1888. Pro činnost hasičských dobrovolníků ji dodala firma Smékal. Její hodnota byla 800 zlatých.

Aktualizováno 17.04.2017

Hasiči z Divišova vytáhli z jezu ve Šternberku tři tonoucí

Náročná záchrana muže po pádu ze skály

Po bouři problémy ve vodáckém kempu u Sázavy

Silná noční bouře řádila na Divišovsku

Na dálnici D1 shořel osobní automobil

Místo koupaliště čekal hasiče požár nad dálnicí

V Divišově to klouzalo i bez náledí

Použití analytických nástrojů nám umožňuje lépe porozumět potřebám našich návštěvníků a tomu, jak naši stránku používají. Můžeme použít nástroje první nebo třetí strany ke sledování nebo zaznamenávání vašeho procházení našich webových stránek, k analýze nástrojů nebo komponent, se kterými jste interagovali nebo je používali, k zaznamenávání konverzních událostí a podobně.