Divišovský hasič na výcviku v divokých peřejích

Přidáno: 21. 6. 2014 18:13:31 Počet shlédnutí: 1651

21 Červen 2014

Ve dnech 21. – 22.6. jsem se zúčastnil unikátního kurzu vodní záchrany na divoké vodě, který pořádala na umělém slalomovém kanálu v Roztokách u Křivoklátu Vodácká škola záchrany. Po loňské účasti na kurzu Záchrana z válce se jednalo o druhý praktický výcvik u této organizace, kterého jsem se zúčastnil.

Divišovský hasič na výcviku v divokých peřejích

Jednalo se o praktický nácvik řešení krizových situací, které mohou potkat vodáky, splouvající divoké řeky vyšší obtížnosti. Instruktoři simulují na umělém kanále postupně stále složitější krizové situace, plné tonoucích osob, převrácených plavidel a skupiny zachránců je v časové tísni musí vyřešit. Následuje rozbor pořízených video nahrávek, na nichž jsou dobře viditelné správné i chybné postupy a chování.

Kurz nebyl určen pro začátečníky, předpokládala se znalost jízdy na lodích v divoké vodě a současně dobrá práce s házecím pytlíkem, jakožto základním záchranným prvkem na tekoucí vodě. Tréninkem ovládání házečky také celý dvoudenní program začal, později se přidalo plavání v tekoucí vodě pasivním i aktivním způsobem, překonávání rozhraní a vyplavání z proudu do zpětného proudu.

Po zvládnutí těchto základů se nacvičovala práce s házečkou, chytání pytlíku ve vodě, zajištění na břehu, správný výběr místa, stejně jako dynamické trénování záchrany ve dvojicích v běhu podél břehu se současně plavajícím tonoucím v proudu.

FOTOGALERII Z TÉTO AKCE NALEZNETE ZDE.

Účastníci akce trénovali také překonávání proudu pomocí plavání i házecích pytlíků, sestavování nouzových kladkostrojů pro případné vyprošťování uvízlých plavidel a závěr každého dne zaplnily hromadné krizové situace s transporty a ošetřením raněných.

Stejně jako v minulém roce, i letos se jednalo o velmi užitečnou výcvikovou akci a účast na ni považuji za velký přínos.

Petr Nový
JSDH Divišov