Menu

Divišovský hasič na výcviku v divokých peřejích

Ve dnech 21. – 22.6. jsem se zúčastnil unikátního kurzu vodní záchrany na divoké vodě, který pořádala na umělém slalomovém kanálu v Roztokách u Křivoklátu Vodácká škola záchrany. Po loňské účasti na kurzu Záchrana z válce se jednalo o druhý praktický výcvik u této organizace, kterého jsem se zúčastnil.

Divišovský hasič na výcviku v divokých peřejích

Jednalo se o praktický nácvik řešení krizových situací, které mohou potkat vodáky, splouvající divoké řeky vyšší obtížnosti. Instruktoři simulují na umělém kanále postupně stále složitější krizové situace, plné tonoucích osob, převrácených plavidel a skupiny zachránců je v časové tísni musí vyřešit. Následuje rozbor pořízených video nahrávek, na nichž jsou dobře viditelné správné i chybné postupy a chování.

Kurz nebyl určen pro začátečníky, předpokládala se znalost jízdy na lodích v divoké vodě a současně dobrá práce s házecím pytlíkem, jakožto základním záchranným prvkem na tekoucí vodě. Tréninkem ovládání házečky také celý dvoudenní program začal, později se přidalo plavání v tekoucí vodě pasivním i aktivním způsobem, překonávání rozhraní a vyplavání z proudu do zpětného proudu.

Po zvládnutí těchto základů se nacvičovala práce s házečkou, chytání pytlíku ve vodě, zajištění na břehu, správný výběr místa, stejně jako dynamické trénování záchrany ve dvojicích v běhu podél břehu se současně plavajícím tonoucím v proudu.

FOTOGALERII Z TÉTO AKCE NALEZNETE ZDE.

Účastníci akce trénovali také překonávání proudu pomocí plavání i házecích pytlíků, sestavování nouzových kladkostrojů pro případné vyprošťování uvízlých plavidel a závěr každého dne zaplnily hromadné krizové situace s transporty a ošetřením raněných.

Stejně jako v minulém roce, i letos se jednalo o velmi užitečnou výcvikovou akci a účast na ni považuji za velký přínos.

Petr Nový
JSDH Divišov

Zpět
Diskuse - 2 komentáře

Jasny

Petr Nový 29. 7. 2014 08:10:10

Ahoj Jiříku. Děkuji, pokud nám to příští rok vyjde, rád přijedu. Letos nevyšel termín, ale ty výš, že jak mohu lysácké hasiče vykoupat, neznám bratra. Mějte se. Petr

Parada

Jirka Zima 19. 7. 2014 19:32:03

Z fotek je patrný, že divoká voda byla opravdu divoká! JSDHO Lysá nad Labem a spol. se hlásí o tvou přízeň a předání zkušeností při společném výcviku na vodě! Potřebujeme zkušenýho instruktora! Máme o loď a záchranný surf víc! www.hasicilysa.cz

Nový komentář

Kontrolný kód

i
Zavřít

Zavřít
Zavřít