Divišovský hasič oceněn za zásah na jezu v Českém Šternberku

Přidáno: 10. 9. 2021 08:11:07 Počet shlédnutí: 1420

10 Září 2021

Ve čtvrtek 9. září proběhlo v Praze slavnostní ocenění osob, které se aktivně podílely na záchraně tonoucích na jezu v Českém Šternberku v červenci letošního roku. Mezi oceněnými byl také hasič Ondřej Bandík, člen jednotky sboru dobrovolných hasičů v Divišově, který na místě zasahoval se svými kolegy.

Divišovský hasič oceněn za zásah na jezu v Českém Šternberku

Divišovská jednotka se ihned po příjezdu zapojila záchranných prací. Prostřednictvím házecích prostředků zasahovali hasiči ze břehu a použili také techniku upoutaného zachránce. Právě za zásah v rozbouřeném vodním válci pod jezem na laně byl oceněn Ondřej Bandík.

Informace k události naleznete zde.

Středočeská hejtmanka Petra Pecková a radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík se setkali se zachránci, kteří pomáhali při neštěstí na jezu u Českého Šternberka. Na místě se v silném proudu řeky převrátil raft se sedmi nezletilými. Mezi oceněnými byli také dva civilisté, kteří pomáhali na místě jako první a dva profesionální hasiči z Benešova.

„Při takovém setkání si člověk zase v každodenním shonu srovná hodnoty a uvědomí si, jak jsou naše životy křehké. Když víte, že stejně staré jsou i vaše děti, které také běžně jezdí s „táborem" na vodu, uvědomíte si, jak se ve vteřině může celý život změnit." uvedla hejtmanka Petra Pecková.

„Podobným nehodám na vodě nikdy nezabráníme, i když bychom samozřejmě chtěli. Vodácký sport je v Čechách velmi populární, ale řeka je zrádná a vždy je potřeba mít před ní respekt. Ne vždy jsou také pro sjíždění vhodné podmínky, což byl zrovna tento případ, protože vody bylo hodně a proud byl velmi silný. Děkuji všem mužům za jejich rychlý a odvážný zásah a děkuji i všem záchranářům, kteří na místě pomáhali," dodal Pavel Pavlík.

„I když jsou hasiči cvičeni na záchranu osob z obtížných situací a vědí, že musí eliminovat riziko svého zranění nebo snad úmrtí, se záchranou tonoucích v tak obtížné situaci a rizikové vodě se nesetkávají denně. Jejich zásah byl nesmírně odvážný a jsem ráda, že se mohli vrátit zdraví ke svým rodinám. Dvou mladých lidí se bohužel jejich rodiny nedočkají. Prosím, neriskujme na vodě a nepovažujme rafty za téměř nepotopitelná plavidla," dodala hejtmanka Pecková.

Zdroj: Středočeský kraj, JSDH Divišov