Hasiči z Divišova vytáhli z jezu ve Šternberku tři tonoucí

ČESKÝ ŠTERNBERK: V úterý 13. července před půl dvanáctou hodinou dopoledne byla divišovská hasičská jednotka požádána krajským operačním střediskem středočeských hasičů o pomoc u vodáckého neštěstí na jezu v Českém Šternberku. Po rychlém zásahu, s využitím speciálního vybavení, se podařilo postupně zachránit tři lidi z rozbouřené vody.

Hasiči z Divišova vytáhli z jezu ve Šternberku tři tonoucí

Přestože byla jednotka na místo vyslána těžkou cisternou, dorazili hasiči z Divišova k nebezpečnému jezu jako první hasičská jednotka. Cestou se jeden z hasičů oblékl do suchého obleku a dalšího vybavení nutného pro bezpečný zásah ve vodě.

Převráceného raftu se ve vodním válci dokázalo po neštěstí držet pět osob. V okamžiku příjezdu hasičů z Divišova na místě pomáhali svědci události a policejní hlídka. Přestože nedisponovali potřebným vybavením, podařilo se jim improvizovanými prostředky zachránit z vody dvě osoby.

Hasiči z Divišova okamžitě použili set házecích pytlíků, díky kterým se podařilo dostat postupně do bezpečí další dvě osoby držící se převrácené lodi, a to za další pomoci přítomných policistů. Jelikož třetí osobě při vědomí ve vodě již docházely síly, využili hasiči techniku upoutaného zachránce, kterou okolnosti v té chvíli umožňovaly a dostali následně do bezpečí i třetí osobu, která zůstávala při vědomí ve vodě. Všechny zachráněné osoby byly postupně předávány do péče záchranářů.

Mohlo by Vás zajímat:
Náročná záchrana muže po pádu ze skály 6. července 2021

Výcvik hasičů v Divišově s novým vodním vybavením

Poté se podařilo z vodního válce dostat na břeh i dalšího člověka, který byl v bezvědomí a byl předán do péče zdravotníků záchranné služby. Divišovští hasiči se také podíleli na vyproštění vodáckého materiálu, který uvízl ve vodním válci. Až následně hasiči dostali informaci o dalším muži, který utonul při opakovaných pokusech o záchranu posádky člunu ve vodním válci ještě před příjezdem záchranných složek.

Na místě zasahovaly tři profesionální a tři dobrovolné hasičské jednotky. Záchranáři na místo vyslali celkem osm výjezdových skupin, včetně vrtulníků z Prahy a Jihlavy, pomáhali také policejní hlídky a další vrtulník policie.

ČTĚTE TAKÉ:
Zpráva hasičského záchranného sboru k neštěstí v Českém Šternberku
Zpráva policie k neštěstí v Českém Šternberku

Převzatá zpráva z facebookových stránek ZZS Středočeského kraje:

Dnes v 11:33 přijalo operační středisko Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje informaci o tonutí sedmi osob pod jezem v Českém Šternberku. Na místo byly ihned vyslány všechny složky IZS. Zdravotnické operační středisko vyslalo na místo události jednu posádku RV, čtyři posádky RZP, jednu posádku DZS a vrtulníky leteckých záchranných služeb Praha a Jihlava. Vyslán byl i vrtulník Policie České republiky.

Kvůli zvýšenému průtoku Sázavy se skupině nezletilých osob jedoucích na raftu nepodařilo vjet do propustě a přejely přes jez, kde došlo k převrácení raftu, kánoe a následnému tonutí sedmi osob.

Následky této události jsou tragické. Došlo k úmrtí mladého muže, který se snažil další osoby z raftu zachránit. Mladá dívka byla letecky transportována v kritickém stavu do FN Motol. Letecky byla transportována i další dívka - ta ale ve stabilizovaném stavu a při vědomí. Ostatní účastníky naše posádky převezli do benešovské nemocnice s lehkými zraněními a podchlazením.

Je nezbytné důrazně varovat před splouváním řek, které mají výrazně zvýšený průtok. Varujeme všechny, kdo by v těchto dnech chtěli splouvat řeky, ať se důkladně seznámí s aktuálním průtokem. Nejlépe - ať na několik dní od svého záměru upustí a vyčkají na příhodnější čas a podmínky. Takováto tragédie je varováním pro všechny, kteří se na vodu chystají.

Děkujeme za součinnost všem jednotkám HZS Středočeského kraje a Policie České republiky na místě události a mladíkům, kteří se na vytahování osob před příjezdem složek významně podíleli.