Noc začala porodem, končila hromadnou nehodou a požárem

Přidáno: 2. 10. 2016 12:22:58 Počet shlédnutí: 1228

02 Říjen 2016

PŘESTAVLKY: Během prvního říjnového víkendu letošního roku se v Přestavlkách u Čerčan uskutečnil desátý ročník záchranářsko-hasičského cvičení Přestavlky 2016. Jednotka z Divišova se po roce opět vrátila do akce, aby navázala na svou premiérovou účast v roce 2015. I letos hasiče čekala během noci psychická a fyzická dřina, na kterou v časných ranních hodinách navázala dřina mnohem větší.

Noc začala porodem, končila hromadnou nehodou a požárem

Program v Přestavlkách začal již po poledni příjezdem všech šestnácti cvičících jednotek dobrovolných hasičů, převážně ze Středočeského kraje a Prahy. I letos projevilo zájem o účast na cvičení několik desítek jednotek, ale kapacita je omezená právě na šestnáct družstev.

Akce se rozběhla tradičním odpoledním výcvikovým blokem na stanovištích. Jednotky postupně absolvovaly proškolení v problematice vyprošťování z vozidel, novinky v radiovém provozu, nácvik resuscitace dospělých i dětí a v závěru dne čekal divišovské hasiče nácvik třídění raněných u hromadného neštěstí metodou START. Následovala večeře a slavnostní nástup s účastí řady významných hostů nejen ze složek Integrovaného záchranného systému.

Hlavní část akce začala pro divišovskou jednotku zostra. Po ošetření zraněného muže při výbuchu kotle ve sklepních prostorech domu, musela zabránit zakrvavenému muži vyhrožujícímu dalším násilím a skokem z okna na ulici. Podařilo se, vyjednávání bylo úspěšné, muž neskočil a ani nikoho dalšího neohrozil. Další stanoviště bylo označeno jako tajné a byl to porod.

Doslova. Mladou ženu zastihla událost na cestě vozem a problém byl na světě. Přivolaní hasiči využili telefonické pomoci pracovnice zdravotnického operačního střediska, které se cvičení také zúčastnilo a operátorky tak měly plné ruce práce s organizací jednotek u hromadné nehody a současně s pomocí hasičům volajících od porodu na silnici. Vše nakonec dobře dopadlo.

Cestou na pomoc u dopravní nehody osobního vozu hasiči uvázali několik uzlů a na hřišti nalezli balíčky s nebezpečnou látkou. U dopravní nehody našli havarovaný osobní vůz s dvojicí pasažérů, podle několika mála slov, cizinců. Jeden z dvojice rychle upadl do bezvědomí a bylo nutné zahájit resuscitaci. Na pomoc naší jednotce přispěchala také hlídka policie, která disponovala přístrojem AED.

Cestou k požáru stodoly jsme u rybníka pomohli dvěma tonoucím. Mladého muže jsme ke břehu přitáhli pomocí házecího pytlíku, pro jeho utonulého kamaráda jsme doplavali s upoutaným zachráncem. Po vytažení na břeh bylo potřené zahájit resuscitaci. Po záchraně u vody následovala hořící stodola, ze které jsme vynesli dvě tlakové láhve.

Následovaly dva hromadné zásahy, které jsme absolvovali společně s kolegy z pražského Chodova, Vranova a Týnce nad Sázavou. Jako první jsme řešili hromadnou nehodu autobusu a osobního vozidla. Roztřídit, vynosit a ošetřit bylo potřeba přes třicet osob. Celý zásah trval hodinu. Další hodinu jsme ve stejném složení řešili rozsáhlý požár dvou budov, ve kterých se nacházelo větší množství osob. Ty bylo potřeba co nejdříve dostat ven ze zakouřeného prostředí.

Náročná noc skončila pro všechny zúčastněné po třetí hodině ráno nástupem, polévkou, vyhodnocením a cestou domů. V ročníku 2016 obsadil Divišov individuální sedmé místo, v součinnostních disciplínách jsme vybojovali zlatou medaili.

Diskuse

(0 komentářů)