Záchrana z nebezpečného jezu v praxi

Přidáno: 19. 4. 2022 12:43:50 Počet shlédnutí: 234

19 Duben 2022

V dubnu letošního roku přijali divišovští hasiči nabídku přípravy členů jednotky v problematice záchrany osob z nebezpečných jezů. Trojice hasičů se vydala do východních Čech, kde absolvovala kurz Záchrana osob z nebezpečného jezu v gesci lektorů Vodácké školy záchrany. Certifikovaný, akreditovaný kurz všichni účastníci zvládli a jednotka v Divišově tak nově disponuje již šesticí hasičů vyškolených pro tento druh zásahové činnosti.

Záchrana z nebezpečného jezu v praxi

Náročný den začal časně ráno přesunem na řeku Úpu u České Skalice, kde celodenní program probíhal. Kromě hasičů z Divišova se speciálního kurzu pro dobrovolné hasičské jednotky zúčastnili také hasiči z Chrudimi a Roztok u Křivoklátu, se kterými jsme se na této akci potkali znovu po pěti letech.

Účastníky kurzu přivítalo nevlídné a chladné počasí, vhod tak přišlo kvalitní vybavení, jehož základ tvoří suché obleky a kvalitní plovací vesty s rychloodepínacími popruhy. Osnova kurzu je dána a seznamuje účastníky se základy pohybu v prostoru pod jezem až po techniky jednotlivých druhů záchrany v tomto nebezpečném prostředí.

Základem záchrany je práce s házecími prostředky, které si účastníci užili vrchovatě při individuálních i hromadných simulacích. Příjemným doplňkem náročného dne byl nácvik práce s raftovým člunem pod pod korunou jezu, nebo několik opakovaných hromadných záchranných akcí, vždy s jiným scénářem.

Připomenutí tragické události na jezu v Českém Šternberku v roce 2021.